ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ГЕРМАНИЯ ТРИУМФИРА С ЕВРОПЕЙСКАТА ТИТЛА В АЛБЕНА;ЮНОШИТЕ НА ДОБРУДЖА С ЦЕННА ПОБЕДА НАД ЛОКОМОТИВ /ПД/;ДРАМА В РАЗГРАД ЗАВЪРЗА БИТКАТА ЗА ТИТЛАТА;МАНЧЕСТЪР СИТИ С МЕЧТАН ТРЕБЪЛ СЛЕД РАЗГРОМ НАД УОТФОРД;МБАПЕ ПОДГОНИ МЕСИ ЗА “ЗЛАТНАТА ОБУВКА”;БАЙЕРН ПАК ДОКАЗА ПРЕВЪЗХОДСТВОТО СИ В ГЕРМАНИЯ; БЕНФИКА СПЕЧЕЛИ ТИТЛАТА В ПОРТУГАЛИЯ

0
935

ГЕРМАНИЯ ТРИУМФИРА С ЕВРОПЕЙСКАТА ТИТЛА В АЛБЕНА

Отборът на Германия е новият европейски шампион за девойки до 17 години. Финалът се игра пред пълните трибуни на стадион „Албена 1“ в курортния комплекс, а победителят бе излъчен след изпълнение на наказателни удари. Бундестимът се наложи след изключителна драма при дузпите, каквато рядко може да бъде видяна – 7 поредни спасявания.

Софи Видауер откри за Германия в 19-ата минута, но само две по-късно головата машина на Холандия Никита Тромп изравни. Това бе шестият гол за нападателката на „Аякс“ по терените на област Добрич и общо 18-и за нея с националната фланелка за сезона с отбелязаните преди това попадения за „лалетата” в квалификациите, което е изравнен рекорд в историята на европейските първенства за девойки до 17 години. До края на мача нов гол не падна и така след 90 минути футбол трябваше първото място да бъде определено след дузпи. Първите четири изпълнителки бяха точни от бялата точка. След това обаче двете вратарки направиха уникална серия от спасявания и равният резултат се запази и след петте дузпи. Шестата за Холандия също бе отразена, след което Германия отбеляза и спечели титлата. Тя е седмата за страната, което я нарежда на първо място в класацията по брой спечелени първи места при девойките до 17 години.

Мачовете от Евро 2019 се играха в Добрич, Каварна и Албена. Зрителският интерес бе много голям, а организаторите създадоха отлични условия за изява на бъдещите звезди на женския футбол.

ЮНОШИТЕ НА ДОБРУДЖА С ЦЕННА ПОБЕДА НАД ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ)

Отборът на Добруджа постигна много важна победа в Елитната група за юноши до 15-годишна възраст. В мач от 28-ия кръг момчетата на Димитър Недялков се наложиха като гости с 1:0 над състава на Локомотив (Пловдив). Младите добруджанци стигнаха до успеха пет минути преди края на срещата, когато Дилян Стоянов бе изведен сам срещу вратаря на домакините и с премерен удар отбеляза победния гол.

Победата е много важна, защото със спечелените три точки нашите момчета на практика си гарантират оставането в групата. Два кръга преди края на първенството добричкият тим е на 14-о място в класирането с актив от 17 точки – на шест пред последните два отбора в подреждането – Ботев (Враца) и Верея (Стара Загора).

24 май 2019 г., петък, 13:00 ч.

Берое (Стара Загора) – Славия 1913 (София)

Лудогорец 1945 (Разград) – Етър ВТ (В. Търново)

Национал (София) – Ботев (Пловдив)

Левски (София) – Ботев (Враца)

Черно море (Варна) – Верея (Стара Загора)

ЦСКА (София) – Локомотив 1926 (Пловдив)

Добруджа 1919 (Добрич) – Септември (София)

Черноморец 1919 (Бургас) – Спартак 1919 (Плевен)

ДРАМА В РАЗГРАД ЗАВЪРЗА БИТКАТА ЗА ТИТЛАТА

Шампионът Лудогорец пропусна нов мачбол, за да спечели осма поредна титла на България. “Орлите” поведоха, но не успяха да победят Левски, а накрая рискуваха и да загубят на “Лудогорец Арена” дербито от 8-ия кръг на шампионския плейоф. Двубоят завърши 1:1, след като Козмин Моци отбеляза от дузпа в 49-ата минута, а Живко Миланов изравни от фаул в 72-ата минута. Реферът Николай Йорданов показа три червени картона след почивката.

Положения пред двете врати липсваха през цялата първата част. Първият удар в една от двете врати беше в 43-ата минута, когато Попа стреля от фаул, но Михайлов спаси. Секунди преди края на първата част Божинов преодоля Горалски на лявото крило и центрира към Станислав Иванов. Младокът пое добре топката пред Недялков, но от малък ъгъл стреля в аут с левия крак.

Втората част започна отлично за домакините. Горалски стреля по диагонала с десния крак, а Михайлов се хвърли и изби. При добавката Кешерю изпревари Деян Иванов и насочи топката към вратата. Бранителят, който се хвърли на шпагат, удари топката с ръка. Реферът Николай Йорданов посочи бялата точка, а докато “сините” протестираха, взе решение да изгони Иванов. Така столичани останаха с човек по-малко. Козмин Моци стреля в левия ъгъл на националния вратар, топката се удари в гредата и влезе в мрежата за 1:0. Тодоров веднага пусна Седрик Унтонджи и Станислав Костов, сменяйки Юруков и Божинов. В 55-ата минута гостите можеха да изравнят. Най-добрата атака в мача до този момент започна от Миланов, мина през Иванов и Мариани, след което Паулиньо от добра позиция стреля извън целта. Станислав Манолев смени Попа, който отново разочарова. В 69-ата минута Григоре беше преодолян от Иванов, което накара румънеца да хване нападателя за фланелката, това пък му костваше втори жълт и съответно червен картон. Така двата тима останаха с 10 човека на терена. Буквално 120 секунди след това “сините” празнуваха, след като Живко Миланов изпълни отлично пряк свободен удар, пращайки топката в горния ляв ъгъл на Илиев. Попадението е първо на Миланов за Левски от 18 октомври 2015 година, когато отново се разписа срещу Лудогорец, но при равенството 1:1 на “Герена”. Равенството отвори мача, като и двата тима тръгнаха да търсят победата. Гостите бяха по-свежи и атакуваха по-опасно. Илиев спаси удар на Паулиньо в 82-ата минута. Горалски беше заменен от сънародника си Швирчок, а 16-годишният Мартин Петков влезе на мястото на Мариани. Младокът влезе със самочувствие, а след комбинация с Иванов, защитата на Лудогорец бе матирана и “орлите” останаха с девет души. Това се случи в 85-ата минута, когато Стаси Иванов изкара втори червен картон за домакините. Той преодоля Анисе, който го фаулира и също получи втори жълт картон. В даденото продължение от щаба на Левски поискаха дузпа, след като Костов падна след единоборство със Сисиньо. При ответната атака пък от Лудогорец също пожелаха втора дузпа, след като Рейш и Швирчок се държаха и полякът падна на земята. Йорданов реши отново да остане безмълвен и срещата завърши 1:1.

Така 26-кратните шампиони на България взеха първа точка от шампионите през този сезон. Досега те имаха три поражения, като бяха единственият тим от водещите отбори, който не бе взимал нищо от разградчани през сезона. Интересното е, че това е 11-а поредна среща, в която Левски не успя да победи Лудогорец в първенството. Равенството между двата тима от 26 мача е шесто, а предимството на “орлите” срещу “сините” в елита остана чувствително – цели 16 победи срещу едва четири.

МАНЧЕСТЪР СИТИ С МЕЧТАН ТРЕБЪЛ СЛЕД РАЗГРОМ НАД УОТФОРД

Манчестър Сити спечели за шести път Купата на футболната асоциация на Англия. С това тимът на Гуардиола направи безпрецедентен требъл, ставайки шампион и вдигайки двете най-ценни купи на острова. Гражданите разгромиха Уотфорд с 6:0 в мач на „Уембли”, в който имаха пълно превъзходство. Победителите имаха два трудни момента в началото – спасяване на вратаря им Едерсон и претенция за дузпа за Уотфорд. Но голът на Бернардо Силва в 26-ата минута внесе нужното за тях успокоение. Второто попадение малко по-късно пречупи съпротивата на на “стършелите”. През второто полувреме разгромът беше оформен. Резултатът е повторение на рекорда, постигнат от Бъри срещу Дарби Каунти през 1903 година.

Мачът започна с предимство за Сити. Играчите на Уотфорд се бяха наредили отзад и геройски отблъскваха атаките към тяхната врата. Тактиката на Гарсия беше да се правят бързи контри. След една такава по лявото крило Деулофеу изведе Перейра сам срещу Едерсон, който излезе и спаси с крака. Малко по-късно топката се удари в двете ръце на Компани, но съдията Кевин Френд и ВАР бяха безмълвни. В 26-ата минута Докуре сбърка в центъра и Бернардо Силва остана сам отляво и с диагонален удар откри. 12 минути по-късно Силва изведе Габриел Жезуш отляво и бразилецът с едно докосване преодоля хвърлящия се срещу него Гомеш за 2:0. Стърлинг довкара вече влязлата във вратата топка. До края на полувремето Уотфорд успя да стигне до един корнер и няколко центрирания.

След почивката “стършелите” се хвърлиха смело напред. Те не можаха да стигнат до голово положениия. Това обаче даде възможност на играчите на Сити да разгърнат контраатаките си. Първо току-що влезналият Кевин де Бройне премина и през вратаря Гомеш за 3:0. След това Габриел Жезуш остана сам отляво и пусна топката по земя за 4:0. Рахим Стърлинг вкара пети гол пред вратата след отлично подаване на Бернардо Силва. Стърлинг оформи хеттрик след подаване на Де Бройне. В края феновете на Уотфорд празнуваха участието си на финал. А Манчестър Сити доказа, че е най-силният отбор в Англия през последните две години.

МБАПЕ ПОДГОНИ МЕСИ ЗА “ЗЛАТНАТА ОБУВКА”

Отборът на Пари Сен Жермен победи с 4:0 Дижон в мач от предпоследния кръг на Лига 1. Парижани отдавна са шампиони, но имат шанс да подобрят головия си рекорд за един сезон. ПСЖ в момента има на сметката си 104 попадения, а рекордът им е 108 от миналия шампионат. Попаденията бяха дело на Анхел ди Мария, Единсон Кавани и на два пъти Килиан Мбапе. Младата звезда на ПСЖ вече има 32 гола на сметката си за сезона и е само на две попадения от Лионел Меси от Барселона в битката за “Златната обувка” на Европа.

Кръг преди края парижани са с актив от 91 точки. Рекордът за най-много точки за един сезон е на парижани от сезон 2015/16, така че сега няма да може да бъде подобрен. Дижон от своя страна е в много тежко положение и кръг преди края е в зоната на изпадащите с 31 точки – на две от Каен, който е на позицията, даваща право на участие в плейофа за оставане срещу тим от Втора лига.

БАЙЕРН ПАК ДОКАЗА ПРЕВЪЗХОДСТВОТО СИ В ГЕРМАНИЯ

Великанът на германския футбол Байерн (Мюнхен) затвърди превъзходството си на домашна сцена със седма поредна титла и общо 29-а, което е нов рекорд. За разлика от последните няколко този триумф на “червените” дойде много трудно и беше официализиран чак в последния кръг на Бундеслигата след домакинска победа с 5:1 над Айнтрахт (Франкфурт). Преследвачът Борусия (Дортмунд) остана на 2 точки, независимо че свърши своята работа срещу Борусия (Мьонхенгладбах) – 2:0. Точно вестфалци бяха последният тим, който успя да наруши хегемонията на баварците с две титли през 2011 и 2012 г. Сега Байерн има шанс и за дубъл, защото след седмица среща РБ (Лайпциг) във финала за Купата на Германия. В същото време Айнтрахт, който до миналата седмица беше на крачка от място в Шампионската лига, сега едва успя да се докопа до Лига Европа като седми. Губещият е Хофенхайм, който остана извън евротурнирите.

Байерн се нуждаеше само от точка в този мач, защото имаше и много по-добра голова разлика от Дортмунд. Някаква интрига имаше само за около три минути в началото на второто полувреме, когато резултатът на “Алианц Арена” беше 1:1, а по същото време в Гладбах гостите водеха с 1:0. Това бе последен домакински мач за Ариен Робен, Франк Рибери и Рафиня, които си тръгват като свободни агенти. И тримата футболисти на Байерн обаче бяха сред резервите. Нико Ковач не направи експерименти и заложи на оптималния си състав.

Гостите от Франкфурт излязоха с Лука Йович в атака, за когото това вероятно беше последен мач преди трансфера му в Реал (Мадрид). Срещата стартира като по поръчка за домакините с експресен гол. В 4-ата минута Кингсли Коман промуши кълбото покрай Кевин Трап за 1:0. В 26-ата минута “Алианц Арена” отново скочи на крака след удар на Серж Гнабри в мрежата, но се намеси технологията ВАР, която забеляза засада в атаката. Съответно попадението не беше зачетено. Футболистите от Франкфурт не успяваха да сторят нищо смислено, с което да затруднят Свен Улрайх, а това определено не беше в плана на Адолф Хютер. Пред вратата на “орлите” продължаваше да е напечено. В 31-ата футболист на Айнтрахт за малко да си забие автогол, но гредата го спаси. Секунди след това Томас Мюлер се измъкна и стреля, но Трап се намеси. Байерн определено се забавляваше в тези минути.

На полувремето за Айнтрахт се появи още един нападател в лицето на Алер, който се нуждаеше от само пет минути, за да се разпише – 1:1. Напрежението обаче трая само три минути, защото в 53-ата Алаба върна аванса на Байерн. Защитникът реализира при добавка след неубедителна намеса на Кевин Трап. Стражът на Франкфурт не реагира по най-добрия начин и в 58-ата минута след шут на Ренато Санчес, с което авансът на домакините вече стана 3:1. Доброто развитие на двубоя позволи на Ковач да вкара в игра Робен и Рибери. Вторият от тях направи последен голов слалом на този стадион в 72-ата минута, покачвайки на 4:1. Робен обаче също искаше да си тръгне с попадение и го стори в 78-ата минута на празна врата – 5:1.

БЕНФИКА СПЕЧЕЛИ ТИТЛАТА В ПОРТУГАЛИЯ

Бенфика спечели титлата в португалското футболно първенство за 37-ми път, след като победи с 4:1 у дома Санта Клара в последния кръг за сезона. “Лисабонските орли” завършиха сезона с 87 точки, на две пред втория Порто, който в последния кръг надигра Спортинг (Лисабон) с 2:1. За Бенфика това е пета титла за последните шест сезона.

Харис Сеферович откри резултата в мача срещу Санта Клара в 16-ата минута, а Жоао Феликс покачи на 2:0 малко след това. Рафа Силва покачи на 3:0 малко преди почивката, а десет минути след подновяването на играта Сеферович вкара и четвърти гол за домакините. В края на срещата Сезар Мартинш върна едно попадение за гостите, за да оформи крайния резултат.

В крайното класиране челната тройка в Португалия бе допълнена от тима на Спортинг (Лисабон), който приключи със 74 точки.