ФУТБОЛНАТА ПАНОРАМА В ndt1.eu ДНЕС

0
1414

ДОБРУДЖА ИЗЛИЗА ЗА ПОБЕДА СРЕЩУ „ЖЕЛЕЗНИЧАРИТЕ” ОТ ГОРНА ОРЯХОВИЦА

Започват мачовете от пролетния полусезон във Втора футболна лига. Обновеният отбор на Добруджа, който се бори за оцеляването си сред професионалистите, приема в събота състава на Локомотив (Горна Оряховица) в среща от 18-ия кръг. Двубоят на стадион „Дружба” е от 14.30 часа, а победата за „жълто-зелените” е задължителна. За да се подготвят по възможно най-добрия начин за предстоящите важни двубои, избраниците на старши треньора Емил Велев имаха 10-дневен подготвителен лагер в Сандански и изиграха общо шест мача, в които записаха три победи и три загуби. В първия победиха юношите до 19 години на Черно море (Варна) с 4:0, във втория се наложиха над Септември (Симитли) с 1:0, след това отстъпиха с 0:2 на Струмска слава (Радомир), загубиха от състава на Банско с 1:2 и от Славия с 0:1, а в генералната си репетиция за втория дял от първенството се справиха с амбициозния тим на Суворово.

Срещата с „железничарите” от Горна Оряховица се очаква с повишен интерес не само защото е важна за отбора, а и защото за пролетния полусезон в него бяха картотекирани 13 нови футболисти. Вчера от клуба информираха, че се прави всичко възможно още за утрешния мач да бъде картотекиран и 28-годишният бразилец Габриел до Кармо. Той е централен нападател и в родината си е играл за Коритиба. В България е носил екипите на Локомотив (Пловдив) в „А” група и на Созопол във втория ни ешелон.

Поради контузия предстоящия сблъсък ще пропусне халфът Тодор Колев, под въпрос е участието в срещата и на централния защитник Александър Бранеков, който се възстановява след травма.

Другият отбор от Добричка област, играещ във Втора лига – Черноморец (Балчик), ще гостува утре на един лидерите в групата – състава на Монтана, който е втори в подреждането и се бори за място в Първа лига. Срещата на тима от Белия град ще бъде предавана пряко по телевизия „Диема спорт”.

* ВТОРА ПРОФЕСИОНАЛНА ЛИГА

ПРОГРАМА ЗА ПРОЛЕТНИЯ ПОЛУСЕЗОН

XVIII кръг

22 февруари 2019, петък, 16:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Черноморец (Балчик) – пряко по Диема спорт

23 февруари 2019, събота, 14:30 ч.

Ботев (Гълъбово) – Струмска слава (Радомир)

Арда 1924 (Кърджали) – Литекс (Ловеч)

Поморие (Поморие) – Пирин (Благоевград)

Царско село 2015 (София) – Несебър (Несебър)

Добруджа 1919 (Добрич) – Локомотив (Г. Оряховица)

24 февруари 2019, неделя, 14:30 ч.

Лудогорец II (Разград) – Локомотив (София)

ЛЕВСКИ СЕ ОТПУШИ ПРЕДИ ДЕРБИТО С ЦСКА

Отборът на Левски се отпуши и записа първа победа за 2019 година. “Сините” надвиха с 2:0 Витоша (Бистрица) в среща от 22-ия кръг на Първа лига. Така 26-кратните шампиони спечелиха първи мач под ръководството на Георги Дерменджиев, прекъсвайки серията си от девет поредни мача без успех. Главен съдия на срещата бе добричлията Петър Костадинов, а за състава на Витоша 90 минути на терена бе добруджанецът Ивайло Лазаров.

Лошата новина за “сините” е контузията на Валери Божинов в последната минута на мача, когато обърна лошо глезена и напусна принудително терена. Нападателят демонстрира притеснение, че травмата не е лека. Първите изследвания показват, че има разтегната връзка. След няколко дни Левски среща ЦСКА-София в дербито за второ място. “Сините” са трети в класирането с актив от 45 точки, като изостават на три от “червените” и на осем от Лудогорец.

Двубоят започна на бавни обороти, като “сините” нямаха никакви възможности за гол до 22-ата минута. Именно тогава след грешка на Юлиян Попев падна попадението във вратата на Витоша. Бранителят сбърка в центъра, като Давиде Мариани пресече подаването му и тръгна в атака, след което майсторски изведе Паулиньо. Връхлитащият бразилец с едно докосване прати топката в мрежата. Последваха добри минути за “зелените” и Николай Михайлов трябваше да се намесва след удар от фаул на Ивайло Лазаров. Стражът плонжира и боксира. Паулиньо пропусна с глава да удвои, но малко преди края на първата част Левски поведе с 2:0. Първо Християн Василев сбърка с изнасянето на топката, която стигна до Паулиньо. Бразилецът подаде към Костов, защитник опита да пресече топката, но тя остана в краката на нападателя, който финтира Василев и вкара своя пореден гол. Голмайсторът има вече 17 попадения през тази кампания, което го прави едноличен лидер при стрелците, въпреки че едното му попадение срещу Етър не е ясно дали е на негово име, или е записано като автогол.

Второто полувреме започна с по-добра игра на отбора, воден от Росен Кирилов. Капитанът на “сините” Иван Горанов нямаше ден, като изпитваше трудности в тези минути. Първият удар във вратата след почивката беше в 57-ата минута. Тогава Паулиньо стреля, топката рикошира в Милчев, но Василев показа добър рефлекс и изби. След грешка на Горанов Гьонов се размина с гол. Той стреля със странична ножица в 59-ата минута, но топката мина покрай лявата греда. Валери Божинов замени Мариани в 67-ата минута, а секунди след това Василев изби подаване на Костов към бившия играч на Ювентус, който беше готов да се разпише на празна врата. Буквално в последната минута на редовното време Божинов тръгна да поеме една избита от защитата на Витоша топка пред наказателното поле на противника. Левият му крак обаче подаде на терена, като 33-годишният нападател падна и извика от болка. Той веднага стана и накуцвайки напусна терена, където свали обувката си и получи лекарска помощ.

Така Левски най-накрая победи при Дерменджиев, като натрупа нужното самочувствие преди дербито в неделя. Играчите на “сините” обаче ще трябва да покажат доста по-добра игра, ако искат отново да вземат трите точки срещу “червените”, които вече победиха през есента с 1:0.

АТЛЕТИКО (МАДРИД) РАЗПЛАКА ЮВЕНТУС В КРАЯ

Атлетико (Мадрид) постигна паметна победа с 2:0 над Ювентус в първи 1/8-финален сблъсък от Шампионската лига на “Уанда Метрополитано” и гледа уверено към реванша в Торино след две седмици. Головете за домакините паднаха в края. Отбелязаха ги централните защитници Хименес в 78-ата и Годин в 83-ата минути. Преди това гол на Алваро Мората беше отменен след намесата на ВАР заради нарушение срещу Джорджо Киелини.

Така Атлетико постигна втора победа над Ювентус от срещите помежду им в Шампионската лига и донесе огромна радост за феновете си, изпълнили “Уанда Метрополитано”, където на 1 юни предстои да се изиграе и финалът на турнира през този сезон. Дали Атлетико ще сбъдне мечтата да стигне до края, е твърде рано да се каже.

Прогнозите на повечето специалисти за един затворен двубой между двата отбора с най-солидни защити на континента не се оправдаха. Атлетико и Ювентус изиграха спектакъл, в който имаше всичко, а драмата настъпи в последния четвърт час, когато “бианконерите” получиха два тежки нокдауна.

Двубоят на “Уанда Метрополитано” започна нервно, като още в първата минута прехвърчаха искри между сънародниците Блез Матюиди и Антоан Гризман. Атлетико се опита да упражни домакински натиск, но Ювентус се справи. В 7-ата минута Кристиано Роналдо спечели пряк свободен удар пред наказателното поле. Португалецът се зае с изпълнението, стреля силно, но Ян Облак изчисти в ъглов удар. В 20-ата минута Атлетико стигна до положение пред вратата на Ювентус след продължителна атака, но Шчесни пресече подаването с пета на Коке към Гризман в близост до вратата. Атлетико продължи да атакува по-опасно, докато Ювентус трудно изнасяше топката и лесно я губеше. В 27-ата минута Матиа де Шилио фаулира Диего Коща на границата на наказателното поле. Първоначално реферът Феликс Цвайер отсъди дузпа, но след намесата на ВАР ревизира решението си и даде пряк свободен удар. Гризман стреля право в горния ъгъл на близката греда, но Шчесни изби топката. Ювентус успя да укроти устрема на “дюшекчиите” и владееше инициативата в заключителните минути на първото полувреме. Играчите на Диего Симеоне заиграха по-твърдо в тези минути, в които предимно се бранеха. Последната възможност в първото полувреме беше за Ювентус, но Кристиано Роналдо не успя да нанесе удар от наказателното поле.

Втората част започна с интересни ситуации и пред двете врати. В 53-ата минута гредата спаси Ювентус от попадение, след като Гризман хитро прехвърли полския страж, който все пак успя да играе с топката, която се отби в напречната греда. В 78-ата минута Атлетико стигна до гол, след като Хименес се оказа най-съобразителен при едно разбъркване пред вратата на Шчесни. Преди да се разпише, Хименес събори Леонардо Бонучи, но до отмяна на гол чрез ВАР не се стигна. Атлетико се възползва от инерцията след гола и успя да нанесе втори удар пет минути по-късно. Центрирана в наказателното поле топка беше отбита от Марио Манджукич и попадна у Годин, който от малък ъгъл я прати в мрежата. Ювентус можеше да върне един гол в 89-ата минута. Роналдо изпълни фаула, като потърси Бернадески фронтално пред вратата. Ударът на италианеца се получи, но Облак спаси насочената точно под гредата топка. Секунди по-късно и пред самия Роналдо се откри шанс, но португалецът не успя да насочи топката с глава от малък ъгъл. Така Атлетико взе важна победа, без да допусне гол у дома, и гледа уверено към реванша на “Ювентус Стейдиъм” след две седмици.

ДУЗПИ И ЧЕРВЕН КАРТОН НЕ МОЖАХА ДА СПРАТ МАНЧЕСТЪР СИТИ В ГЕЛЗЕНКИРХЕН

Манчестър Сити очаквано победи Шалке 04 с 3:2 на “Фелтинс Арена” в първия 1/8-финален сблъсък от Шампионската лига между тези два тима. Шампионът на Англия поведе с гол на Серхио Агуеро (18′), но до почивката домакините, които заемат 14-о място във временното класиране на Бундеслигата, направиха пълен обрат след два гола от дузпи на Набил Бенталеб (38′,45′). В 68-ата минута “гражданите” останаха с човек по-малко, след като Николас Отаменди получи втори жълт картон. Въпреки това Манчестър Сити стигна до победа благодарение на късните голове на Льорой Сане (85′) и Рахийм Стърлинг (90′).

Английският шампион очаквано взе инициативата от самото начало. В шестата минута Агуеро засече с глава центриране на Давид Силва, но Феерман изби над гредата. В 18-ата минута грешка в отбраната на домакините доведе до гол за “гражданите”. Калиджури върна към Феерман, който игра лошо с крак към Салиф Сане. Бернардо Силва отне и пусна към Агуеро, който прати топката в опразнената врата. Домакините имаха претенции, че преди гола е имало нарушение на Лапорт срещу Ут. Реферът Карлос дел Каро Гранде се допита до ВАР, но в крайна сметка попадението бе зачетено след консултацията, тъй като дори да имаше фаул, той беше в много по-ранен етап от ситуацията за гола. Сити можеше скоро да удвои, но Стърлинг се забави в наказателното поле и не успя да даде финалния пас. Малко след това домакините имаха възможност да изравнят от нищото, след като Ут бе оставен необезпокоявано да стреля, но топката премина в опасна близост до далечната греда на вратата на Едерсон. В 33-ата минута изстрел на Калиджури срещна ръката на Отаменди, след което топката напусна очертанията на терена. Главният рефер първоначално отсъди корнер, но след това отново се допита до ВАР. След консултации в продължение на близо пет минути бе отсъдена дузпа в полза на Шалке. Повторенията показаха, че Отаменди се опитва да прибере ръката си, но с нея той промени траекторията на топката, която бе насочена към вратата. В крайна сметка Набил Бенталеб реализира 11-метровия наказателен удар за 1:1. В края на първата част Шалке 04 получи втора дузпа, след като Фернандиьо задържа и събори Салиф Сане в наказателното поле при центриране от фаул в полза на домакините. ВАР потвърди и това решение. Бенталеб отново бе точен от бялата точка, въпреки че този път Едерсон хвана ъгъла и докосна топката.

Манчестър Сити  атакуваше доста яростно в първите минути от второто полувреме. В 68-ата минута Отаменди остави отбора си с човек по-малко, след като получи втори жълт картон заради нарушение в гръб срещу Бургщалер. Първият картон бе показан на бранителя заради играта с ръка при дузпата. В 85-ата минута Льорой Сане наказа бившия си отбор след страхотно изпълнение на пряк свободен удар от около 25 метра – 2:2. В последната минута на редовното време Стърлинг донесе победата на гостите. Крилото получи пас от Едерсон, пребори се с Очипка и стреля в ъгъла.

Реваншът в Манчестър е на 12 март. В него Гуардиола няма да може да разчита на Фернандиньо и Отеменди, които ще бъдат наказани.

РЕАЛ ПОСТАВИ ЦЕНА НА БЕЙЛ И ЧАКА ОФЕРТИ

Реал (Мадрид) е готов да продаде Гарет Бейл през летния трансферен прозорец, съобщава „Telemadrid“. Всичко сочи, че дните на уелския футболист на „Сантиаго Бернабеу“ са преброени. Президентът на Реал Флорентино Перес иска да продаде Гарет Бейл за сума от порядъка на 120-150 милиона евро. Предполага се, че мадридчани ще склонят да направят сериозна отстъпка в трансферната сума. Ако в офиса на клуба постъпи предложение в размер на 80-90 милиона евро, „кралете“ веднага ще го разгледат.

При всички положения в плановете на Реал влиза продажбата на Бейл през лятото и получаването на свежи постъпления в касата на клуба. Гарет Бейл напълно разочарова на „Сантиаго Бернабеу“. Той не успя да поеме лидерската позиция в състава след напускането на Кристиано Роналдо.

Смята се, че интерес към уелския футболист има от страна на Челси и Манчестър Юнайтед.

РУУНИ: ОЩЕ ИМАМ КЛАСАТА ДА ИГРАЯ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

Нападателят на ДС Юнайтед Уейн Рууни смята, че все още има качества да играе на най-високо ниво в Премиър лийг. 33-годишният англичанин, който изкара най-силния период в кариерата си с екипа на Манчестър Юнайтед, се представи доста силно и в Мейджър Сокър Лигата на САЩ, като отбеляза 12 гола и направи 7 асистенции, с което помогна на отбора си да се добере до плейофите и бе сред финалистите за наградата „Най-полезен играч в МЛС”. “Ако трябва да съм честен, смятам, че още имам класата да играя в Премиър лийг. Винаги съм бил уверен и съм имал големи очаквания към себе си. Дойдох в САЩ, вярвайки, че ще се представя добре. Може би изненадах определени хора, които имат право на свое мнение, но аз никога не съм се съмнявал в себе си”, отсече Рууни.

МАНЧИНИ: ЦЕЛТА НА ИТАЛИЯ Е ДА БИЕ ВЪВ ВСЕКИ МАЧ

Селекционерът на италианския национален отбор Роберто Манчини заяви, че нападателят на Сампдория Фабио Куалярела е заслужил повиквателната си. 36-годишният футболист вкара 16 гола в 16 срещи за клуба от Генуа от началото на сезона и това е впечатлило Манчини. “Целта на италианския национален отбор за 2019 г. е да победи във всички мачове. Ние отново искаме да бъдем на високите позиции в световната ранглиста. Балотели? Не губим поглед от никого. Марио знае, че мястото му в националния отбор зависи от него, а не от мен. Ако успее да играе добре за новия си клуб, той ще може да се завърне. Куалярела заслужаваше това предизвикателство. Нека оставим настрана възрастта му. Имаме и Кутроне, който е бъдещето на националния отбор”, заяви Роберто Манчини пред “Football Italia”.

НАНИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ КАРИЕРАТА СИ В САЩ

Португалският нападател Луиш Нани подписа договор за следващите три сезона с Орландо Сити. 32-годишният нападател подсилва отбора от Мейджър Лийг Сокър на САЩ със свободен трансфер от Спортинг (Лисабон), за който записа 9 гола и 7 асистенции в 29 мача през настоящата кампания.

Нани е четирикратен шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, за който игра в периода 2007-2014 година. След това той защитаваше цветовете на Фенербахче, Валенсия и Лацио, а по-рано през миналата седмица разтрогна по взаимно съгласие с родния си клуб Спортинг, за да продължи кариерата си в САЩ. Нани помогна на Португалия да спечели европейската титла през 2016 година.