Реал с исторически триумф на Световното

0
977

Европейският клубен шампион Реал (Мадрид) срази представителя на домакините Ал Аин с 4:1 във финала на световното клубно първенство в ОАЕ и записа исторически триумф. “Кралският” клуб е първият тим с три поредни световни клубни титли след 2016 и 2017 година. Носителят на “Златната топка” Лука Модрич (14) вкара първия си гол за сезона във всички турнири, а освен него се разписаха Маркос Йоренте (60) и Серхио Рамос. Цокаса Шиотани (86) беше точен за шампиона на ОАЕ, който на полуфиналите сензационно изхвърли носителя на Копа Либертадорес Ривър Плейт след дузпи, а в първата минута от добавеното време Яхия Надер си вкара автогол.

“Белият балет” игра рекорден девети финал на световното клубно първенство и Междуконтинентална купа преди това, изпреварвайки италианския Милан – с 8. Това бе четвърти финал за тима в този формат на надпреварата – 2014, 2016, 2017 и 2018 година.

Треньорът на „кралете“ Сантиаго Солари заложи на същите 11, които избра за 1/2-финала с Кашима Антлърс (3:1). Лукас Васкес пак бе титуляр в атака заедно с Карим Бензема и Гарет Бейл, а Маркос Йоренте действаше като дефанзивен халф.

Още в началото Йоренте изведе Лукас Васкес, който малък ъгъл нямаше късмет и прати топката в далечната греда. Секунди по-късно Марсело шутира над вратата. На свой ред в 5-ата минута домакините имаха шанс след грешка на Рафаел Варан, но Кайо отправи неточен удар. Седем минути след това и Марсело направи голяма грешка, а Ел Шахат проби в наказателното поле, преодоля и вратаря Тибо Куртоа, но Серхио Рамос изчисти пред голлинията.

В 14-ата минута испанският гранд поведе с гол на Лука Модрич. Хърватинът получи топката от Бензема около дъгата и вкара първото си попадение от началото на сезона във всички турнири. Носителят на „Златната топка“ за 2018 година  е играл 16 двубоя в Примера дивисион, 4 в Шампионската лига, 2 пъти на световното клубно първенство, както и в двубоя за Суперкупата на Европа.

Две минути след гола топката влезе в мрежата на Реал, но след засада на Кайо и голът не бе зачетен. До края на полувремето испанците демонстрираха класата си, но с пропуски се отчетоха Лукас Васкес, Бензема, Бейл и Модрич.

След почивката в 50-ата минута Модрич нахлу в наказателното поле и центрира, а Бейл направи атрактивна задна ножица и прати топката над вратата. Три минути след това Бейл нахлу по левия фланг и центрира в наказателното поле, където Бензема стреля покрай гредата. В 59-ата Бензема и Модрич направиха двойно подаване в наказателното поле, след което французинът стреля малък ъгъл и вратарят изби в корнер. Последва центриране, топката беше изчистена, а Маркос Йоренте с бомбен удар вкара за 2:0.

В 65-ата Бейл беше изведен в наказателното поле сам срещу вратар, който обаче изби удара  на уелсеца. Десет минути по-късно Кайо се измъкна в наказателното поле, опита да финтира Куртоа, но белгийският страж отрази удара. В 79-ата минута капитанът на Реал Серхио Рамос надскочи всички при центриране от корнер и с глава направи резултата 3:0.

Четири минути преди края на редовните 90 Кайо центрира от фаул, а Цокаса Шиотани реализира красив гол с глава за 3:1. Неговият съотборник Яхия Надер пък си вкара автогол в първата минута от добавеното време след пробив на Винисиус Жуниор и оформи крайния резултат.

Реал (Мадрид) – Ал Аин 4:1
Лука Модрич (14), 2:0 Маркос Йоренте (60), 3:0 Серхио Рамос (79), 3:1 Цокаса Шиотани (86), 4:1 Яхия Надер (90+1-автогол)