ЛЮБОМИР КЮЧУКОВ: И В ЕВРОПА СЕ НАБЛЮДАВА СЕРИОЗНА УМОРА ОТ КОНФРОНТАЦИЯТА С РУСИЯ

0
974

 

 

“Темите Иран, търговски войни – основно между САЩ и Китай, климатичните промени и Амазония, както и Брекзит се превърнаха в най-актуалните теми на срещата на Г-7, които отразиха цялото противоречие на самата среща, до голяма степен и изолацията на американския президент Тръмп”. Това каза пред БНР Любомир Кючуков – бивш посланик на България във Великобритания и директор на Института за икономика и международни отношения.

Той уточни, че обявената предварително като основана тема за срещата на Г-7 – неравенствата, която трябваше да бъде водеща в дискусиите, се превърна просто в етикет. Завръщането на Русия отново във формата – отиде на втори план, “въпреки че преди срещата беше основната интрига, като че ли. Иран беше една от темите, които се очакваше да бъде обсъдена, и, която беше обсъдена в най-неочакван формат”.

По думите му Иран е тема, по която Европа и САЩ не намират общ език, а второ – Европа запазва своето единство, очакваше се, че може да се пропука заради напрежението в Ормузкия пролив, но въпреки това Европа остава достатъчно единна “в една допълнена доста странна конфигурация, която започва да се повтаря по различни проблеми, заедно с Турция, с Иран, с Китай, като САЩ остават изолирани в тези отношения”.

По думите му се прави опит да се снижи напрежението и да се осигури продължението на договора за Иранската ядрена програма, отмяна на американските санкции, но всичко това е на ниво разговори.

Според Кючуков САЩ са останали изолирани и в своя протекционистки подход, в търговската война, която водят с Китай, “още повече през призмата на това, което вече се дискутира, евентуална нова циклична криза, която ще настъпи в световната икономика и за която се смята, че до голяма степен причина за нея е тази търговска война и протекционистките мерки на САЩ”.

Той коментира, че основната динамика в международните отношения, която се отрази в срещата на Г-7, е в евроатлантическото пространство: “Разминаването на подходите от двете страни на Атлантика, преосмислянето на отношенията между Европа и САЩ – както по отношение на икономиката, така и през призма сигурност, така и в цялостния подход към световните проблеми”.

Характерът на групата Г-7 е политически, уточни Кючуков: “Това е група на условния Запад, включвайки и Япония. … Наблюдавахме в Биариц сблъсък на два подхода – прагматично-популисткият на Тръмп и до известна степен на Макрон. От друга страна е традиционалисткия, идеологизиран подход на останалите държави, като най-ясно това беше формулирано от канадския премиер Трюдо, който каза, че това е среща на либералните държави и свободните икономики”.

Анализаторът посочи в предаването “Преди всички” по програма “Хоризонт”, че очевидно е на лице необходимост от диалог с Русия, което не го отричат и много от европейските държави, “но не по начина, по който Тръмп го прави”.

Според него вече се наблюдава и в Европа доста сериозна умора от конфронтацията с Русия: “Конфронтацията започва да се превръща във фактор, който се самодинамизира, тя води до очевидна надпревара във въоръжаването и трето – защото отсъствието на диалог пречи да се търсят конструктивни решения на много проблеми, в част от които Европа и Русия имат еднакъв интерес”.  https://lupa.bg/

  1. ДОБРИЧ: ВЧЕРА-ДНЕС-УТРЕ
  2. ВИЖДАМ ТЕ КАТ – БЪЛГАРИЯ
  3. МУЗИКА ЗА ДУШАТА – ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ПЕСНИ И МЕЛОДИИ
  4. БЪЛГАРИТЕ
  5. РИБОЛОВ
  6. ГЮВЕЧ
  7. БЪЛГАРИЯ-ТУРЦИЯ BULGARIA-TURCIA
  8. България – Китай 中国保加利
  9. ВСИЧКО НАКУП В PINTEREST
  10. ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА: жени – пари – власт
  11. ЯБЪЛКИТЕ НА РАЗДОРА 2: жени – пари – власт
  12. ЗВЕЗДИТЕ НА ИНСТАГРАМ – STARS OF THE INSTAGRAM – ЗВЕЗДЫ ИНСТАГРАМА