Левски успя да победи с 1:0 ЦСКА с автогол на Стивън Перейра и да догони “червените” в класирането. Вечните съперници събраха по 48 точки, като предимството е за “сините”, които победиха “армейците” със същия резултат и през есента. Лидерът Лудогорец е с 53 точки и продължава да води в подреждането.

Първото издание на вечното дерби за 2019 година беше доста интригуващо. Мачът от 23-ия кръг на Първа лига беше помрачен от слабо съдийство. Поставеният за главен рефер дебютант в дербито Владимир Вълков го “взриви” още преди почивката с решението си да изгони играч на ЦСКА.

След равностойни начални минути двата отбора си размениха по няколко удара, като на два пъти Николай Михайлов се намесваше успешно, опазвайки мрежата си суха. Стражът на “сините” изигра отличен мач и заслужено обра овациите след победата. Михайлов на няколко пъти се намесваше с вещина и бе с голяма заслуга за успеха на любимия си Левски.

Най-интересно беше в заключителната част на първото полувреме, когато избраниците на Георги Дерменджиев поведоха след автогол на Стивън Перейра, след като малко преди това ЦСКА остана с 10 човека. Едвин Джеси получи доста спорен червен картон в 44-ата минута. Съдията Владимир Вълков, който е дебютан във вечното дерби, изгони играч на “армейците” за нарушение срещу Иван Горанов край тъчлинията. Ганаецът и капитанът на Левски се спречкаха край тъчлинията, в резултат на което Вълков показа картони и на двамата – за Джеси червен, а за българския национал жълт.

Ситуацията шокира “червените”, които получиха още един удар преди почивката, и то от свой футболист. Във втората минута на добавеното време Стивън Перейра си отбеляза автогол, играейки нескопосано след центриране в наказателното поле. Бранителят на ЦСКА засече топката с глава, пращайки я в мрежата на Черниаускас и Левски поведе – 1:0.

Черниаускас не успя да реагира по никакъв начин в ситуацията, тъй като не очакваше подобни действия от съотборника си, зад чийто гръб дебнеше Станислав Костов. “Червените” обаче протестираха за фаул на Паулиньо срещу Иван Турицов. На телевизионните повторения се видя как бразилецът удря в лицето десния бе на ЦСКА преди да центрира:

Неприятното за Любослав Пенев и “армейците” бяха контузиите на Евандро и Николай Бодуров, които се наложи да бъдат принудително заменяни. Десният защитник Иван Турицов също се оплакваше от болежки, но стисна зъби и съумя да довърши срещата. За пристигналия в ЦСКА от Литекс млад защитник това беше дебют във вечното дерби.

Въпреки численото си превъзходство през второто полувреме, футболистите на Дерменджиев не успяха да стигнат до нов гол. Още в първите секунди след почивката “сините” пропуснаха. Николай Бодуров допусна грешка и позволи на Давиде Мариани да излезе сам срещу Черниаускас. Стражът спаси, топката попадна в Станислав Костов, нападателят нанесе удар, а Божидар Чорбаджийски изби от голлинията. Това беше една от малкото запомнящи се ситуации през второто полувреме. “Сини” и “червените” водиха битка предимно в центъра на терена, а играта доста се накъсваше с фаулове. “Армейците” имаха претенции и за изгонване на Паулиньо, който на няколко пъти си позволяваше грубости срещу играчи на ЦСКА, но съдията Владимир Вълков не посмя да го изгони.

В крайна сметка Левски спечели с минималното 1:0 и интригата за шампионската титла става още по-оспорвана.

След голямата тесла на един некадърник следва само едно – ОСТАВКА!

Пиша този коментар още преди края на мача Левски-ЦСКА. Пиша го след края на първото полувреме, което за пореден път ни показа колко слабо е българското съдийство. И по-точно – какъв некадърник е избран за главен съдия на вечното дерби.

Владимир Вълков не само уби големия мач, уби клубния ни футбол с неадекватните си решения, които ощетиха тотално “червените”. Какво ти ощетиха, направо ги избиха.

Абсолютно незаслужен червен картон на Едвин Джеси, който бе най-добрият играч на терена от ЦСКА, и очеваден фаул на Паулиньо срещу Иван Турицов преди автогола на Перейра.

Няма значение как ще завърши мачът. Няма значение дали Вълков ще започне да компенсира. Има значение обаче колко ниско и низко е българското съдийство.

Шефът на реферите Йордан Сталев трябва да си додаде оставката, след като си позволи да се изгаври с вечното дерби. Защо се изгаври ли? Защото реши да експериментира, назначавайки за главен арбитър свой съгражданин от Пловдив, който е пълен дебютант и повече от неопитен. Рискът си заслужаваше. Вълков действа като плъх и изяде тръгналия към върха ЦСКА. Той обаче изяжда собствения си хляб и този на колегите си.
РУМЕН ИЛИЕВ/БЛИЦ СПОРТ

Екшън с летящи бутилки! Агитки на Левски и ЦСКА се млатиха

Жестоко меле е станало край мол “Сердика” в столицата минути преди вечното дерби между Левски и ЦСКА. Читател на БЛИЦ е станал очевидец на шокираща физическа разпра между фенове на двата тима.

“Две коли “Мерцедес” и “Рено” спряха на булеварда при мол “Сердика”. От тях изскочиха момчета и започна бой. Изпотрошиха предните стъкла на автомобилите, замеряха се с бутилки, беше страшно!”, споделя читател на БЛИЦ, станал свидетел на зрелищното меле.

“Започнаха да си дърпат шаловете и да се налагат”, добави още човекът.

На място светкавично са пристигнали екипи на полицията. При вида на униформените едната групичка опитала да избяга, но без успех. Всички са с леко пострадали и закарани към полицейски участък.

Както е известно, днес от 13:00 часа Левски и ЦСКА се изправят в поредното издание на голямото дерби на българския футбол. Срещата е част от 23 кръг на Първа лига. Враждата на феновете на двата гранда е пословична и винаги мачовете между двата тима са свързани със сблъсъци между привържениците. През годините такива мелета между ултраси на “сините” и “червените” е имало не само в столицата, но и в провинциални градове.